تعریف انواع لودسل

لودسل وسیله ایست الکترومکانیکی برای اندازه گیری نیرو وارده بر یک جسم یا وزن اجسام.

هنگامی که فشار یا نیرویی بر جسمی وارد شود،آن جسم دچار کرنش(تغییر طول جزیی) می شود،این مقدار را می توانیم با یک کرنش سنج یا استرین گیج اندازه بگیریم.با اندازه گیری این مقدار و تناسب بستن آن(کالیبراسیون) می توانیم مقدار نیروی وارده را تخمین بزنیم.

کرنش سنجها بر اساس قانون پل وتستون عمل می کند،در این پل مقاومتی چهار مقاوت دو به دو باهم متناسبند یعنی حاصل ضرب مقاومت های روبروی هم با هم مساویند و در این حالت اصطلاحآ می گویند پل در حالت تعادل است و خروجی ولتاژی نداریم،حال اگر یکی از این مقاومتها را دچار کرنش با به زبان ساده تغییر از حالت عادی بکنیم،خروجی ولتاژ خواهیم داشت.با اندازه گیری این مقدار ولتاژ تولید شده و تنایب بندی آن(کالیبراسیون) می توانیم نیرو را محاسبه کنیم.

لودسل ها از لحاظ شکل ظاهری به انواع اصلی زیر تقسیم بندی می شوند:

خمشی یا shear beam

تک نقطه ای یا single point

فشاری یا compersion

کششی-فشاری یا s type

البته لودسلهای با اشکال مختلف و کاربری های متفاوت نیز طراحی و ساخته می شوند ،مثلاً برخی لودسلها برای اندازه گیری کشش طناب یا سیمهای آسانسور طراحی می شوند یا اینکه برخی دیگر بصورت مینیاتوری و در سایزهای بسیار کوچک طراحی و ساخته می شوند.

از نظر خروجی لودسلها نیز به دو نوع انالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند،نوع آنالوگ دارای خروجی میلی ولت و نوع دیجیتال آن دارای خروجی های سریالRS485 می باشند و از طریق پورت USB انتقال داده می نمایند،اما به دلیل گران بودن لودسلهای دیجیتال،در حال حاضر اکثر لودسل های داخل کشور از نوع آنالوگ می باشند.

برخی از سازندگان مطرح و بنام لودسل را می توان:

HBM آلمان؛REVERE آمریکا، CELTEC آمریکا،FUTEK آمریکا،DACELL کره جنوبی،CAS کره جنوبی،BONGSHIN کره جنوبی،ZEMIC چین،SARTRIUS آمریکا،ESIT ترکیه

را نام برد.

از لودسلها در موارد زیر استفاده می شود:

دستگاههای توزین دار مانند دستگاههای بسته بندی تورین دار

کانوایر های توزین

دستگاههای تست کشش و فشار

نیروسنجها

سیستمهای بچینگ و کیسه پرکن

باسکولهای تریلی کش

ترازوهای آزمایشگاهی و فروشگاهی

!آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید