سنسورها

حسگر یک مبدل است که یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری و تبدیل آن به یک سیگنال است که می تواند توسط یک ناظر و یا توسط یک (امروز عمدتا الکترونیکی) ابزار خوانده شده است. به عنوان مثال، دماسنج جیوه شیشه تبدیل دمای اندازه گیری شده را به انبساط و انقباض مایع که می تواند در یک لوله شیشه ای کالیبره به عنوان خوانده شده. از دماسنج دما را به ولتاژ خروجی است که می تواند توسط یک ولت متر خوانده تبدیل می کند. برای دقت بیشتر سنسور ها را با استاندارد های شناخته شده کالیبره شده است.

سنسور ها در اشیاء روزمره مانند دکمه های لمسی آسانسور (حسگر لامسه) و لامپ های که کم نور و یا روشن با لمس پایه استفاده می شود. همچنین برنامه های کاربردی بی حد و حصر برای سنسور که اکثر مردم هرگز آگاه هستند وجود دارد. برنامه های کاربردی شامل اتومبیل، ماشین آلات، هوا فضا، پزشکی، تولید و رباتیک.

سنسور دستگاه که با تولید یک خروجی عملکرد مرتبط معمولا به صورت یک سیگنال الکتریکی یا نوری در پاسخ به یک مقدار ورودی است. حساسیت سنسور را نشان می دهد چه مقدار تغییرات خروجی سنسور زمانی که مقدار اندازه گیری شده تغییر می کند. به عنوان مثال، در صورتی که جیوه در دماسنج حرکت 1 سانتی متر زمانی که تغییرات دما 1 ° C، حساسیت 1 سانتی متر / ° C است (آن است که اساسا شیب Dy با / DX با فرض ویژگی خطی). سنسور است که اندازه گیری تغییرات بسیار کوچک باید حساسیت بسیار بالا داشته باشد. سنسور همچنین تاثیر بر آنچه آنها را اندازه گیری کرده اند، برای مثال، یک دماسنج دمای اتاق قرار داده شده به یک فنجان گرم از مایع سرد مایع در حالی که مایع گرم دماسنج. سنسور نیاز به طراحی شود که اثر کوچک در مورد آنچه اندازه گیری می شود. ساخت سنسور های کوچکتر اغلب این بهبود می بخشد و ممکن است مزایای دیگر معرفی. پیشرفت های فن آوری اجازه می دهد تا سنسور بیشتر و بیشتر به در مقیاس میکروسکوپی microsensors با استفاده از تکنولوژی MEMS ساخته شده است. در اغلب موارد، microsensor با سرعت بالاتر و حساسیت در مقایسه با روش های میکروسکوپی می رسد.

sensors

!آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید